רומן מסוכן

סיפור מקרה בנושא ניהול משברים וייעוץ פלילי

 

נדב, איש עסקים ישראלי, נשוי ואב ל-3 ילדים, נסע לראשונה לתאילנד לרגל עסקיו (מרבית עסקיו באירופה ורק לאחרונה החל להרחיב את פעילותו לארצות המזרח הרחוק). באחת מפגישותיו, הזמין אותו לואיס, איש עסקים מקומי, למסיבה שערך בביתו. נדב היסס בתחילה, אך משנוכח שלואיס מאיץ בו, נכנע והבטיח להגיע. כשהגיע לאחוזתו של לואיס בפתאייה, הופתע נדב לגלות, כי מדובר במסיבה רבת משתתפים, שאת רובם לא הכיר. משהבחין בו לואיס, אימץ אותו לחיקו בחום והוביל אותו לאיזור הבר הסמוך לבריכה. לואיס ביקש מהברמנית היפה שתפנק את החבר שלו, ולשמע שמו, היא חייכה ואמרה לו בעברית "ברוך בואך לערוץ החיים הטובים, נדב, אני אלינה" ולחצה את ידו.

נדב התנחם בנוכחות הישראלית במקום, התיישב על הבר ופצח בשיחה עם אלינה. כימיה הובילה לפיסיקה ואת הערב סיימה אלינה בחדרו של נדב בבית המלון. נדב, שהרגיש בטוח בשל ריחוקו מסביבתו הטבעית, בילה עם אלינה שבוע שלם. היא ישנה אצלו מדי ערב, בתום בילוי לילי סוער, ובבוקר היה צופה בה ישנה בעודו יוצא מהמלון לפגישות. אלינה הכירה לנדב את חברתה הטובה, ריטה, וכן חברים נוספים, ישראלים שחלקם התגוררו דרך קבע בפאתייה.

נדב הופתע לגלות, שאלינה טסה לביקור בארץ בדיוק ביום שבו הוא עוזב. הוא ביקש ממנה שלא יראו ביחד מרגע הגעתם לטרמינל, והבהיר לה כי אשתו וילדיו מחכים לו בארץ וכי אינו מעוניין בהמשך הקשר, מחוץ לגבולות פתאייה. אלינה הגיבה באיפוק והבנה מרשימים ונדב לא יכול היה שלא לברך על המזל שנפל בחלקו.

עם הגיעם ארצה, בעודם ממתינים לאיסוף המזוודות מהמסוע, נפגשו מבטיהם, ואלינה נופפה אל נדב לשלום ושלחה לו נשיקה באוויר. נדב סרק את סביבתו והפריח לה במהירות נשיקה בחזרה. נדב אסף את מזוודתו ויצא לאזור אולם מקבלי הפנים. לפתע, התקרבו אליו שוטרים חמושים וביקשו ממנו להתלוות אליהם מייד. נשימתו של נדב נעתקה. מעולם לא עוכב לפני כן ע"י שוטרים והפעם היחידה שנפגש עם רשויות החוק, היתה כשהגיש תלונה לפני עשור על גניבת רכבו, וגם זאת עשה לדרישת חברת הביטוח.

השוטרים הובילו את נדב בידם בין מסדרונות שמעולם לא הכיר. לאחר חמש דקות צעדה מבישות, שנדמו לו כנצח, הוכנס נדב לחדר חקירה. השוטרים הודיעו לו, כי הוא חשוד בסחר בסמים. נדב ההמום ניסה להסביר להם שאין לו מושג על מה הם מדברים וכי מימיו לא התנסה אפילו בצריכת סמים. למרות הכחשתו הגורפת, נדב נחקר שעות ארוכות אודות עיסוקו בכלל ועילת הנסיעה לפתאייה בפרט. השוטרים שאלו אותו שוב ושוב אודות הקשר שלו לאלינה ולחבריה. השוטרים הטיחו בפניו, כי הם יודעים שהוא חלק מארגון סחר בסמים, שמרבית חבריו הם ישראלים המתגוררים בפתאייה. נדב, שחשש מאוד מפגיעה באשתו ומשפחתו, טען כי אינו מכיר כלל את אלינה. בתגובה, עימתו אותו השוטרים עם קטע מצולם, בו הוא נראה מפריח לה נשיקה לשלום… בשלב זה נדב ביקש להיוועץ עם עו"ד וקרא לנו, לצורכי ייעוץ פלילי.

לאחר ששוחחנו עם נדב, הבנו כי מדובר בבחור תמים שנפל בפח ומוכן לחלוטין לשתף פעולה עם המשטרה, ובלבד- שדבר לא יוודע לאשתו ומשפחתו. ע"מ לנהל את המשבר באופן מיטבי, פנינו אל הקצין הממונה על החקירה, בבקשה שיהפוך את נדב למקור משטרתי, וכך למעשה נדב ימסור את כל מה שידוע לו על אלינה וחבורתה, מבלי שיאלץ להעיד על כך בהמשך, בבית המשפט. לאחר דין ודברים, קצין החקירות קיבל את הצעתנו וכך היה. נדב מסר מידע במשך שעות ארוכות, ולימים- המידע שמסר היווה את הבסיס לחקירה מוצלחת, שנסתיימה בהגשת כתבי אישום כנגד כל החשודים הישראלים שהיו בארץ באותה העת (הליכי הבקשה להסגרת יתר החשודים לארץ עדיין מתנהלים).

מאחר ונדב הפך למקור, המידע שמסר לא נחשף במהלך העדויות בבית המשפט, כמו גם פרטים אחרים אודותיו, והוא נותר אנונימי בהקשר זה, עד לעצם היום הזה.

כתבה ושינתה פרטים מזהים: רוית וקסברגר


 
חקירות | חוקרים פרטיים | בדיקת פוליגרף | מעקבים | חוקר פרטי בגידות