מכונת אמת

מכונת אמת, או מכונת פוליגרף, היא אחד מהאמצעים המתקדמים והיעילים ביותר לניפוי המועמדים הפונים לארגון שלכם. אין כיום תחליף לבדיקה יסודית של מומחה בתחום בדיקות הפוליגרף, וההתקדמות הטכנולוגית לצד הניסיון העשיר של בודקים בעלי ידע מאפשרת לכם לקבל תוצאות מהימנות ומהירות, ובעצם מענה לכל אותן שאלות חשובות, ולעיתים קרובות מכריעות, לגבי הנבדק.

בפסקאות הבאות נסביר כיצד פועלת מכונת אמת, כדי לתת לכם תמונה רחבה יותר, ואולי להפריך כמה מן המיתוסים לגבי המכונה, דרך פעולתה ואמינותה בשטח. שאלות כמו "האם ניתן לרמות מכונת אמת?" היא אחת מאותן שאלות מפתח שעולות באופן תדיר אצל אנשים שעוד לא צללו לעובי הקורה, וזה לצד שאלות נוספות כמו נגישות של מבדקי פוליגרף בשפות זרות.

Lie Detector

ביצוע בדיקה במכונת אמת

מכונת האמת המודרנית אינה מכונת פלאים לתצוגה בקרקס או ביריד, אלא מכשיר מתוחכם ורגיש במיוחד, הדורש מומחה לא רק להפעלה ולתשאול, אלא גם, כמובן, לפענוח התוצאות.

הדרך שבה מכשיר הפוליגרף עובד היא דרך קליטה של ניואנסים קטנים של הגוף, תגובות שונות של המערכת הפיסיולוגית של האדם, תגובות מינוריות ונסתרות מעין שלא ניתן לזהות בלי מכשיר רגיש.

בתחילת הבדיקה מחובר הנבדק למכשיר דרך אלקטרודות רגישות המונחות בנקודות מפתח, ומיד מתחיל הניטור של תגובות הגוף שלו, כאשר הרישום נעשה בצורה של גרפים על גבי נייר מדפסת (או בימינו במחשב).

שוב, לא מדובר במכונה אוטומטית שתזהה שקר ותתריע על כך, אלא על מכונה המזהה את הדקות שבתגובות, ברגישות גבוהה, ומייצרת פלט מסוים שדורש מומחה לניתוח דוחות של מכונת האמת.

השילוב בין מכונת אמת איכותית ומתקדמת, תשאול ותחקור מקצועיים של מתחקר בעל ניסיון, וכמובן, מומחה לאנליזה הסופית של הדוח, הוא זה שיוצר את המעטפת השלמה של בדיקה יעילה במכונת אמת.

התהליך המלא כולל שיחת הכנה מקיפה בכדי להבין את מערך הצרכים המלא של מזמין הבדיקה, וזאת בכדי להרכיב את השאלון המדויק ולהתאים את הליך הבדיקה ללקוח. לאחר מכן הנבדק מחובר למכונה, אשר מתחילה מיידית בניטור. השאלון מתבצע, והתדפיס הסופי מגיע לניתוח אצל המומחים לדבר, והתוצאות מגיעות בהמשך.

Lie Detector 2-min

האם ניתן לרמות מכונת אמת?

שאלה זו עולה בשיחות רבות המלוות את המפגש הראשוני עם מכונת האמת, שכן, כמו בכל תחום, כל עוד לא מכירים את התהליך, ישנן שאלות בסיסיות לגבי יכולותיו.

כפי שתואר, מכונת האמת מסוגלת להבחין בניואנסים הקטנים ביותר של המערכת הפיסיולוגית של האדם, אך מעבר לכך, אותם אותות שהמכונה קולטת מגיעים ישירות ממערכת העצבים האוטונומית.

מערכת העצבים של האדם מורכבת ממספר חלקים, כאשר החלק האוטונומי, סעיף של מערכת העצבים ההיקפית, אחראית על וויסות כל אותן הפעולות שהגוף מבצע מבלי שנהיה מודעים לכך, פעולות שהאדם לא יכול לשלוט דרך התודעה שלו (כפי שאנו שולטים, למשל, בהנפת היד שלנו, או בכיוון אליו אנו מביטים).

דוגמאות לאותן פעולות אוטונומיות הינן פעימות הלב, ותהליך ההזעה, ואפילו פעולות כמו נשימה, עליהן יש שליטה כלשהי, אך מוגבלת משהו.

העובדה שמכונת האמת מסוגלת לקלוט את ההתרחשויות במערכת – אומרת לא רק כי לא ניתן לרמות מכונת אמת, אלא גם שמכונת האמת פועלת בכל שפה, שכן התגובות הגופניות ללחצים שונים, תחקור, אמת ושקר זהות בכל בני האדם, ללא קשר לשפת האם שלהם.

השימוש בבדיקות פוליגרף נפוץ ומבוקש לא רק במסגרות בטחוניות, לצורך סיווג בטחוני, אלא יותר ויותר תעשיות וארגונים נעזרים ביכולות של מכון מקצועי לבדיקות אמת, בכדי לגייס צוות עובדים אמין במיוחד, תוך שהם מתעלים מעל הדימוי הנוקשה שהיה לדרישה זו, כאשר הם דורשים לעצמם ולארגון שלהם את הצוות הטוב ביותר.

03-629-4000

office@w-isc.com

הברזל 24 רמת החייל, תל אביב

מכונת אמת
51star1star1star1star1star
 
חקירות | חוקרים פרטיים | בדיקת פוליגרף | מעקבים | חוקר פרטי בגידות